Pojmy
Akcie
Cenný papír, který představuje podíl na jmění a zisku akciové společnosti a opravňuje majitele podílet se na řízení, zisku a (při zániku) na majetkovém zůstatku akciové společnosti. Rozlišuje se: akcie na jméno (akcie je uvedena na určitou konkrétní osobu, v seznamu akcionářů uvedeno jméno majitele), akcie na majitele (akcie je volně převoditelná jejím předáním), akcie prioritní (akcie, které přísluší přednostní podíl ze zisku), akcie zaměstnanecká (akcie pro zaměstnance a důchodce akciové společnosti za zvýhodněnou cenu), akcie úroková (akcie opravňující k vyplacení úroků v předem stanovené výši).
Akcionář
Majitel akcie; má právo podílet se na čistém zisku akciové společnosti, právo hlasovací a právo na likvidační podíl z čistého jmění akciové společnosti.
Akciová společnost
A.s., - kapitálová obchodní společnost, jejíž základní jmění je rozvrženo na určitý počet akcií na majitele nebo na jméno o určité jmenovité hodnotě. Akciová společnost odpovídá za porušení svých závazků celým svým majetkem. Akcionář za závazky akciové společnosti neručí, má právo na podíl ze zisku akciové společnosti (dividendu), určený valnou hromadou akciové společnosti k rozdělení. Právní poměry akciové společnosti v ČR upravuje od 1992 obchodní zákoník.
Aktiva
Souhrn majetku, jmění firmy; člení se na základní prostředky a oběžné prostředky (hotovost, cenné papíry, práva, suroviny, zboží, budovy, pozemky, pohledávky), v účetnictví vykazované na levé straně rozvahy.
Americká hypotéka
Americká hypotéka je v podstatě neúčelový spotřebitelský úvěr, který je ale zajištěn nemovitostí (např. domem či bytem v osobním vlastnictví). Peníze, které Vám banka poskytne, můžete ovšem použít na cokoliv. Úroková sazba bývá vyšší než u hypoték na bydlení, ale nižší než u běžných bankovních úvěrů. Tento typ hypotéky je velmi oblíbený v USA, proto pojmenování americká hypotéka.
Anonymní operace
Znamená povinnost banky nesdělovat bez výslovného souhlasu klienta nic a nikomu o něm, o službách, které využívá, a o stavu jeho prostředků na účtech
Antivirová ochrana
Ochrana před počítačovými viry je komplexní problém, který vyžaduje spolupráci CIV (oddělení sítí a správy počítačů) s lokálními správci IT a v neposlední řadě i zodpovědný přístup všech uživatelů koncových stanic. Do počítačů se virus dostává mnoha způsoby (např. prostřednictvím diskety, CD-ROMu, flash disku, emailu, nebo přímo počítačovou sítí). Jedinou spolehlivou ochranou je lokálně nainstalovaný antivirový program.
Anuitní splátka
Anuitní splátka je splátka úvěru zahrnující jak splátku jistiny úvěru, tak splátku úroků. V průběhu splácení úvěru je splátka neměnná a mění se pouze podíl splátky jistiny a placených úroků.
Aval směnky
Aval (ručitel) se avalováním směnky zaručuje za to, že směnka bude splacena, a pokud by směnka nebyla uhrazena tím, za koho se aval zaručil, pak musí plnit sám aval. Je možné avalovat za výstavce, nebo i za někoho z indosantů.
Banka
Peněžní instituce, která shromažďuje volné peněžní prostředky, zprostředkovává různé bankovní operace, obchody a transakce (poskytování úvěrů, služeb, inkas). Za vklady banka vyplácí úrok (pasivní obchod), při poskytování úvěrů vybírá od dlužníků vyšší úrok (aktivní obchod); rozdíl mezi těmito úroky tvoří bankovní zisk. Kromě zprostředkování úvěrů provádí banka zúčtování mezi podniky, plní peněžní příkazy klientů a poskytuje další služby. Podle hospodářského cíle banky se rozlišuje banka centrální (cedulová, emisní) a komerční, podle okruhu bankovních operací banka univerzální a specializovaná, podle teritoriální působnosti banka mezinárodní, národní a zahraniční.
Bankomat
Peněžní výdajový automat, který slouží především k výplatě hotovosti v bankovkách pomocí platební karty či bankomatové karty. Další používaná označení: ATM; Automatic Teller Machine; Na ulicích ho najdeme pod zkratkou ATM.
Bankopojištění
Prodej pojistných produktů na obchodních místech bank.
Bankovka
Papírový peníz, historicky dávaný do oběhu centrální bankou, na rozdíl od státovky, dávané do oběhu státem. Bankovky vznikají z funkce peněz jako platidla. V současnosti jsou všechny bankovky vydávané státem prostřednictvím centrální banky.
Bankovní dluhopisy (obligace)
Bankovní dluhopisy jsou dluhopisy emitované peněžními ústavy. Pokud jsou bankovní obligace nakupovány na kapitálovém trhu jinými bankami, představují rovněž aktivní úvěrový obchod.
Bankovní dohled
Dozor nad činností komerčních bank, aby tato probíhala v souladu s cíli měnové politiky centrální banky a v zájmu věřitelů; bankovnímu dohledu podléhají všechny banky na území daného státu včetně poboček zahraničních bank. Bankovní dohled většinou vykonává centrální banka, případně zvláštní nezávislý úřad či ministerstvo financí.
Bankovní dozor
Bankovní dozor ČNB má právo prověřovat legálnost bankovních operací, uděluje bankovní licence, provádí dohled nad peněžními a kapitálovými trhy . Česká národní banka je podle zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance (pdf, 190 kB) orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem v České republice. ČNB tedy provádí dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijními fondy, družstevními záložnami, směnárnami a dohled nad institucemi v oblasti platebního styku. Stanovuje pravidla, která chrání stabilitu bankovního sektoru, kapitálového trhu, pojišťovnictví a sektoru penzijních fondů. Systematicky reguluje, dohlíží a popřípadě postihuje nedodržování stanovených pravidel.
Bankovní licence
Bankovní licence je správní akt ČNB, na jehož základě je česká akciová společnost nebo pobočka zahraniční banky se sídlem mimo území EU oprávněna na území ČR vykonávat bankovní činnost.
Bankovní platební karty
Platební karty jsou vydávány bankami. Rozlišují se 2 základní typy: kreditní a debetní. Kreditní platební karta je spojena s revolvingovým úvěrem, který držitel karty může postupně splácet a zároveň dále čerpat. Příbuzná kreditní karty je tzv. charge karta, u níž je nutno celý úvěr splatit do určité lhůty. Kreditní karty kromě bank vydávají i jiné finanční instituce. Debetní platební karta umožňuje čerpání z běžného příp. i spořícího účtu držitele karty. Limit čerpání je dán finančními prostředky, které na příslušném účtu majitel karty v daný okamžik výběru má.
Bankovní poplatek
Částka, kterou banka účtuje klientovi za provedení nějaké bankovní služby, například za převod z účtu na účet.
Bankovní rada
Bankovní rada je nejvyšším řídícím orgánem ČNB. Určuje měnovou politiku a nástroje pro její uskutečňování a rozhoduje o zásadních měnově-politických opatřeních v ČNB a rovněž opatřeních v oblasti dohledu nad finančním trhem. Bankovní rada je sedmičlenná. Jejími členy jsou guvernér České národní banky, 2 viceguvernéři České národní banky a další 4 členové bankovní rady České národní banky.
Bankovní regulace
Souhrn a kontrola dodržování explicitních a implicitních pravidel, která významně ovlivňují finanční trhy a instituce. Mezi hlavní cíle regulace bankovních systémů v tržních ekonomikách patří prosazování cílů měnové politiky, zajišťování bezpečnosti, důvěryhodnosti, efektivnosti a ve vztahu k zahraničí konkurenceschopnosti bankovního systému v zemi, stanovení pravidel fungování peněžních a kapitálových trhů a ochrana klientů před nekalými praktikami bank.
Bankovní schránka
Bankovní neboli bezpečnostní schránka umožňuje zabezpečené uložení některých cenin (např. peněz, starožitných drobností, šperků či zásadních dokumentů) v kvalitním bankovním trezoru. Tuto službu za poplatek nabízejí v podstatě všechny banky, nejčastěji ve svých historických budovách.
Bankovní směnečný aval
Banka podepíše směnku (jako ručitel) za osobu, za kterou převzala ručení.
Bankovní spojení
Jednoznačné určení účtu klienta. Pro tuzemský platební styk je tvořeno číslem účtu klienta a identifikačním kódem banky stanoveným Českou národní bankou.
Bankovní tajemství
Povinnost banky uchovat informace o finančních poměrech svých klientů v tajnosti.
Bankovní výpis
Bankovní výpis obsahuje podrobnosti o příjmech a výdajích finančních prostředků na bankovním účtu a jeho zůstatku. Obvykle ho banka vystavuje 1x měsíčně, ale je možné dohodnout i jinou časovou periodu. Poskytuje se buď písemně (poštou) nebo elektronicky.
Bankovní záruka
Písemný závazek banky, že uspokojí věřitele do určité peněžité částky podle obsahu záruční listiny, jestliže dlužník nesplní určitý závazek, nebo budou splněny jiné podmínky stanovené v záruční listině (např. předloženy určité doklady). U zahraničních úvěrů často poskytují záruky vlády, respektive garanční instituce.
Bankovnictví
Oblast ekonomiky státu zahrnující bankovní soustavu, její organizaci a náplň činnosti.
Bankrot
Občanskoprávní soudní řízení, jehož účelem je zjistit a zajistit majetek upadajícího dlužníka, nuceně zpeněžit jmění insolventního dlužníka a jeho výtěžek rozdělit k poměrnému částečnému uspokojení přihlášených pohledávek věřitelů. Prohlášením konkurzu se dlužník stává úpadcem.
Bezhotovostní
Prováděný zúčtováním na bankovních kontech bez použití hotových peněz.
Bezhotovostní operace
Operace uskutečňovaná bez použití fyzických peněz (hotovosti) prostřednictvím bankovních převodů a dalších účetních operací.
Bezhotovostní platební styk
Platební operace realizované bez přítomnosti hotových peněz, převodem peněžních prostředků mezi bankovními účty zúčastněných subjektů.
Bezhotovostní převod
Bezhotovostní převod je převod finančních prostředků z jednoho účtu na druhý pomocí různých druhů bankovních transakcí. Lze ho provádět klasickým bankovním převodem, anebo elektronicky využitím služeb internetbankingu. Umožňuje provádět převody peněz rychle a bezpečně.
Běžný účet
Účet vysoce likvidních prostředků, které jsou splatné na požádání (na viděnou). Ve prospěch účtu přijímá banka vklady nebo platby majiteli účtu a dnem připsání je také úročí. Platbami na pokyn vlastníka účet zatěžuje, v den provedení platby se odcházející částka již neúročí.
Bonita
Schopnost klienta splácet úvěr (dostát svým závazkům).
Burzovní obchod
Obchod podle § 42 uzavřený na burze. Jedná-li se o obchod podle § 42 odst. 1 písm. b), musí být za podmínek stanovených burzovními pravidly alespoň jednou smluvní stranou osoba oprávněná uzavírat burzovní obchody.
Call centrum
Call centrum je organizační jednotka, která slouží k hromadnému zpracování příchozích a odchozích telefonních hovorů. Je vybaveno odpovídající technikou a zkušenými, odborně školenými a trvale dozorovanými operátory.
Cenný papír
Cenným papírem se rozumí obchodovatelný (tj. převoditelný) finanční nástroj v tom smyslu, že nástroj lze nakoupit a prodat. Právě vlastnost obchodovatelnosti je důležitá, aby se daný nástroj považoval za cenný papír, neboť se všemi finančními aktivy nelze totiž obchodovat.
Cenová stabilita
Růst inflace nesmí být o 1,5 procentních bodů vyšší, než byla míra v předcházejícím roce ve třech zemích EU s nejnižší mírou inflace.
Centrální banka
Cedulová banka, ústřední banka - vrcholný článek bankovní soustavy. Je bankou ostatních bank, bankou státu (reguluje peněžní nabídku státu a jeho bankovní systém), disponuje monopolem emise bankovek. Centrální bankou v Československu byla 1926-49 Národní banka československá, 1950-92 Státní banka československá. Centrální bankou v ČR je Česká národní banka.
Česká národní banka
Centrální banka ČR; nezávislá na pokynech vlády. Jejím hlavním cílem je péče o stabilitu české měny. Guvernéra a členy Bankovní rady ČNB jmenuje prezident republiky. Vznikla 1.1.1993 rozdělením SBČS, která byla zrušena v souvislosti se zánikem československého státu.
Česká spořitelna
Peněžní ústav, který byl ve formě akciové společnosti založen v roce 1991 jako právní nástupce České státní spořitelny; navazuje na historickou tradici svého předchůdce Spořitelny České (Böhmische Sparkasse), založené v roce 1825. Česká spořitelna se věnuje především spořitelnictví, její hlavní klientskou skupinou jsou domácnosti. Po privatizaci České spořitelny v roce 1992 byl většinovým akcionářem stát. Česká spořitelna je největší českou bankou podle počtu klientů, čítajícím téměř 5 milionů. Je součástí skupiny Erste Group operující ve střední a východní Evropě se sídlem ve Vídni.
Cestovní pojištění
Cestovní pojištění kryje nutnou a neodkladnou léčbu náhlých onemocnění, poruch zdraví nebo úrazů a vztahuje se i na repatriaci nemocného z ciziny, případně převoz tělesných ostatků ze zahraničí. Pokrývá i neodkladné jednoduché ošetření zubů. Lze dohodnout velkou škálu doplňkových pojištění (zavazadla, zpoždění letu, storno zájezdu apod.).
Charge karta
Platební bankovní karta, u níž je nutno celý úvěr splatit do určité lhůty.
Cílová částka
Používá se u stavebního spoření. Je rovna součtu vložených prostředků, úroků, přiznané státní podpory a úvěru. Odečítají se od ní poplatky účtované stavební spořitelnou, přičemž prostředky na účtu by tuto částku neměly překročit.
Cizí měna
Jiná měna než česká koruna.
Cizí směnka
Trata, bill of exchange – druh směnky, kterou vystavuje věřitel a jež přikazuje dlužníkovi zaplatit udanou částku ve prospěch třetí osoby. Opakem je vlastní směnka.
Credit scoring
Komplexní systém hodnocení klientů banky pomocí předepsaných ukazatelů.
Daňové přiznání
Přiznání k dani – povinnost uvést předepsaným způsobem všechny skutečnosti potřebné pro výpočet daně; vztahuje se na každého, komu povinnost daňového přiznání ukládá zákon, nebo koho k daňovému přiznání vyzve finanční orgán.
Debetní platební karta
Debetní platební karta umožňuje čerpání z běžného příp. i spořícího účtu držitele karty. Limit čerpání je dán finančními prostředky, které na příslušném účtu majitel karty v daný okamžik výběru má.
Depozit vkladů
Vložené peníze, svěřené do odborné úschovy, či peněžní prostředky, cenné papíry apod., které se ukládají do peněžních ústavů.
Depozitní certifikáty
Krátkodobý cenný papír emitovaný bankou výměnou za termínový vklad; je vydaný na majitele s uvedením data splatnosti a úrokové míry
Depozitum
Vklad v peněžních ústavech. Může se jednat například o termínovaný vklad, spořící účet, vkladový účet, vkladní knížku, apod. Tyto produkty se vyznačují poměrně nízkou rizikovostí. Vkladatel získá za zapůjčení svých prostředků bance zhodnocení formou úroků.
Devizový účet
Běžný devizový účet je určen podnikatelům, občanům i firmám k efektivní obsluze devizových prostředků. Nabízí rychlý a snadný platební styk s možností tuzemských i mezinárodních plateb. Jedná se o účet vedený v cizí měně.
Direkt
Česky znamená přímý, přímočarý, směřující vpřed.
Disponibilní zůstatek
Peníze, které má klient v daném okamžiku k disposici. Zpravidla jde o kladný zůstatek na účtu, který může být navýšen o výši povoleného debetu či kontokorentu nebo snížen o blokace na účtu (např. z důvodu exekuce).
Distant
Vzdálený, ovládaný z dálky
Dlouhodobý úvěr
Úvěr se lhůtou splatnosti delší než 5 let.
Dluh
Finanční částka, zboží nebo služba nedodaná jinému subjektu v rozporu s předchozí dohodou.
Dluhopis
Cenný papír, s nímž je spojeno právo jeho majitele požadovat k určitému datu splácení určité (dlužné) částky v nominálních hodnotách a vyplácení výnosů z dluhopisu. Emitent dluhopisu je povinen dlužnou částku a výnosy platit. Dluhopisy jsou vydávány státem (státní dluhopis) nebo jinými subjekty (například bankovní dluhopis). V ČR je k emisi dluhopisů nutné povolení státního orgánu.
Dluhopisové fondy
Dluhopisové fondy jsou vhodné především pro střednědobé investice v střednědobém horizontu 2-4 roky. Nabízejí možnost vyššího zhodnocení investice než fondy peněžního trhu. Jde zejména o investice do různých typů dluhopisů, např. Sporobond, Bondinvest, High Yield., ESPA aj.
Dodavatel
Ten, kdo dodává zboží, službu nebo informace, apod.
Dokumentární a směnečné inkaso
Dokumentárním a směnečným inkasem se rozumí nakládání bank s dokumenty na základě obdržených inkasních instrukcí za účelem jejich vydání proti placení, přijetí nebo splnění inkasních podmínek. Slouží k finančnímu vypořádání obchodních operací v tuzemsku i zahraničí, platebnímu styku (nákup či prodej zboží, služeb apod.). Jedná se o bezhotovostní bezzávazkový platební nástroj.
Dokumentární akreditiv
Písemný příkaz banky druhé bance vyplatit pověřenému subjektu ve lhůtě splatnosti příkazu stanovenou peněžní částku po předložení požadovaných dokladů.
Dokumentární platby
Platby vázané na předložení sjednaných dokumentů. Využívají se zejména v mezinárodním platebním styku
Doplňkové penzijní spoření (DPS)
DPS je výhodná forma spoření, podporovaná státem, která Vám umožní zajistit si zajímavý objem prostředků pro zabezpečení ve stáří. Od 1.1.2016 může být účastníkem i osoba mladší 18 let
Doprovodné služby
Další služby, které jsou klientovi finanční institucí nabízeny.
Družstevní záložna
Družstvo, které pro své členy přijímá vklady, poskytuje úvěry, záruky a jiné služby, zejména peněžní. V ČR od 1996, hlásí se k tradici kampeliček, případně raiffeisenek.
Efektivní úrokové míry
Taková roční úroková sazba, která dává za rok při ročním úrokovém období stejnou budoucí hodnotu jako roční sazba i při častějším připisování úroků. Tento ukazatel slouží také ke srovnání úrokových sazeb z úvěrů při nestejných periodách splácení.
Elektronická podatelna
Pracoviště orgánu veřejné moci určené pro příjem a odesílání datových zpráv.
Elektronický podpis
Menší množství dat automaticky připojených ke zprávě, které ověřuje totožnost odesilatele a kóduje data podle klíče, který musí příjemce zprávy znát, aby ji mohl dekódovat.
Elektronický terminál
Elektronické platební terminály jsou moderním, efektivním a bezpečným řešením pro přijímání platebních karet. Je možné je využívat i pro nabídky různých typů informací (o službách, zboží, apod.).
Embossing
Technika, jejíž pomocí je možné vytvářet různé typy písma nebo obrazů reliéfním způsobem, tzn. vystupujícím nad povrch embossované plochy (papírové, plastické, kovové apod.). Používá se také pro různé typy platebních karet.
Embossovaná platební karta
Platební karta, která je - kromě elektromagnetického proužku (případně čipu) sloužícího k výběru v bankomatech a k placení u obchodníků pomocí elektronického terminálu - vybavena tzv. embossingem, tedy reliéfním písmem, jež umožňuje platbu u obchodníků pomocí mechanické čtečky (tzv. imprinter neboli žehlička). Lze s ní tedy platit v obchodech, které nejsou vybaveny elektronickým terminálem pro platby pomocí platebních karet, či v případech, kdy z nějakého důvodu selže elektronická komunikace prostřednictvím takového terminálu.
Emise peněz
Vydání peněz do oběhu, a to v podobě jednak vydávání hotovostních peněz ( bankovek a mincí) do oběhu a dále vytváření bezhotovostních peněz bankami.
Emitovaný dluhopis
Dluhopisy lze dělit podle několika kritérií. Nejčastěji jsou dluhopisy děleny podle rizika emitenta, podle splatnosti a způsobu úročení. Rozdělení na dluhopisy podle emitenta spočívá v tom, kdo a za jaké situace tyto dluhopisy vydá. Emitentem (vydavatelem) bývá např. stát, územní samosprávné celky, podniky, banky apod.
Eskont směnek
Odkup směnek před datem splatnosti bankou.
Eskontní úvěr
Krátkodobý úvěr, který poskytuje banka na základě odkupu směnky před její splatností.
EUR
Označení jednotky společné měny Evropské unie. Zavedeno k 1. 1. 1999.
Evropská unie
Evropská unie (EU) je politická a ekonomická unie, kterou od posledního rozšíření 1. července 2013 tvoří 28 evropských států s 507,7 miliony obyvatel (přibližně 7,3 % světové populace). EU vznikla v roce 1993 na základě Smlouvy o Evropské unii, známější jako Maastrichtská smlouva, která navazovala na evropský integrační proces probíhající od padesátých let. Unie nahrazuje Evropské společenství a je jeho nástupkyní. 23. června 2016 proběhlo státní referendum o členství v EU Spojeného království Velké Británie a Severního Irska kde 51,89% voličů hlasovalo pro opuštění Evropské unie.
Evropský hospodářský prostor
EHS nebo EES - společný trh zboží, osob, služeb a kapitálu 27 členských států EU a ESVO; dohoda podepsána 1992, v platnosti od 1994.
Exportní úvěr
Účelový úvěr, který je poskytován bankou exportéra zahraničnímu kupujícímu/dlužníkovi (dlužníkem může být banka zahraničního kupujícího nebo sám zahraniční kupující). Úvěr bývá obvykle poskytován do výše 85 % (v některých případech do 100 %) hodnoty obchodního kontraktu uzavřeného mezi exportérem a jeho zahraničním kupujícím. Exportní odběratelský úvěr slouží především k financování vývozu zboží a služeb původem převážně z České republiky a může být čerpán až po dodání sjednaných dodávek nebo prací. Podmínky poskytnutí a splácení úvěru jsou vždy definovány v příslušné konkrétní úvěrové smlouvě.
Faktoring
Odkup krátkodobých pohledávek bankou (faktorem) z iniciativy majitelů pohledávek (věřitelů) bez jejich zpětného postihu. U vývozního faktoringu jde o odkup pohledávek vůči zahraničním odběratelům. Umožňuje majiteli pohledávky překlenout neznalost podmínek zahraničních trhů a eliminuje rizika plynoucí z pohybu devizových kursů, které nese faktor.
Faktoringové společnosti
Banky nebo specializované společnosti, které se zabývají alternativní metodou financování, tj. především odkupem krátkodobých pohledávek, vznikajících při prodeji zboží nebo služeb před uplynutím doby splatnosti.
Finanční leasing
Dohoda o pronájmu, kdy pronajímatelem (leasingovou společností) je silná finanční instituce (zpravidla specializovaná banka), která je velkoodběratelem od výrobce předmětů leasingu a která s ním uzavírá popř. i smlouvu o údržbě předmětu leasingu. Důležitým znakem finančního leasingu je, že vlastnictví pronajatého předmětu přechází na nájemce teprve po skončení leasingu.
Finanční správa
Finanční správa ČR zajišťuje správu daní, ale zároveň vykonává široké spektrum dalších agend. Je podřízena Ministerstvu financí. Organizační struktura Finanční správy ČR je tvořena soustavou orgánů finanční správy - Generální finanční ředitelství a jemu je podřízeno Odvolací finanční ředitelství a finanční úřady.
Finanční transakce
Transakce, ve které se finanční prostředky (v domácí i cizích měnách) mění za něco jiného (zboží, služby, cenné papíry atd.).
Finanční trh
Umožňují těm, kteří mají finanční deficit (podniky, vlády, místní úřady nebo mezinárodní organizace), aby měly přístup k hotovosti za účelem financování svých aktivit. Člení se na dluhové trhy, akciové trhy, komoditní trhy (z komoditních trhů se do finančních trhů zařazuje pouze trh s cennými kovy) a měnové (obvykle včetně trhu se zlatem).
Fixace úrokové sazby
Doba fixace úrokové sazby určuje, jak dlouho bude platit úroková sazba sjednaná s bankou při poskytnutí úvěru klientovi. Nejčastější doby fixace čítají 1 rok, 3 roky a 5 let.
Fixing
Pevný, pevná částka.
Fond národního majetku ČR
Instituce zřízená zákonem č. 171/1991 Sb. Fond zakládá akciové a jiné obchodní společnosti nebo se účastní jejich zakládání, nabývá akcie na základě své účasti na podnikání akciových společností a vykonává práva akcionáře. Ve své účasti na jiných než akciových společností vykonává práva společníka, podílí se na hospodářském výsledku obchodní společnosti, jejíhož podnikání se účastní, a nese důsledky ve formě zisků i ztrát, prodává akcie nebo podíly na jiných než akciových společnostech, podílí se na likvidačním zůstatku společností, uzavírá smlouvy o prodeji podniků, jejich organizačních složek a částí jejich majetku, jež tvoří jeho majetek, pronajímá tyto hodnoty na dobu určitou do doby jejich použití pro privatizaci. Majetek Fondu je tvořen vedle majetku na něj převedeného také ziskem z jeho účasti na podnikání obchodního společenství, není součástí státního rozpočtu. Lze ho užít k těmto účelům: v souladu se schváleným privatizačním projektem k vyrovnání nároků oprávněných osob, k založení akciové společnosti či jiné společnosti s ručením omezeným nebo k prodeji majetku podniku či jeho části, dále k převodu majetku na obce, k převodu majetku pro účely nemocenského a důchodového pojištění, k plnění závazků podniků určených pro privatizaci, k posílení zdrojů bank a spořitelen určených k poskytování úvěrů, k úhradě nákladů spojených s přípravou a realizací privatizačních projektů. Fond je oprávněn domáhat se svých práv u soudu či jiných příslušných orgánů a může být žalován za nesplnění závazků nebo jiných povinností, za jejichž porušení odpovídá celým svým majetkem. O ukončení činnosti Fondu, jeho likvidaci a o způsobu použití zůstatku na účtech Fondu se rozhodne zákonem.
Forfaitér
Specializovaná společnost (banka nebo jiná instituce), která odkupuje střednědobé nebo dlouhodobé pohledávky.
Forfaiting
Finanční úvěrový obchod spočívající v odkoupení středně- či dlouhodobé pohledávky bankou či specializovanou finanční společností, která přebírá rizika nezaplacení a vymáhání pohledávky. Používá se obvykle při odkupu pohledávek, vzniklých při dodávkách (hlavně při vývozu) strojů, zařízení a investičních celků.
Fúze
Splynutí, sloučení; splynutí dvou či více firem.
Fyzická osoba
Osoba, která nabývá právní subjektivitu okamžikem narození, ztrácí ji okamžikem smrti. Fyzická osoba nabývá způsobilosti k právním úkonům v plném rozsahu zletilostí, to znamená dovršením 18. roku věku. Někdy se fyzickou osobou myslí také občan, podnikající jako OSVČ.
Guvernér
Vysoký správní úředník; guvernér banky - předseda centrální banky, v ČR jmenovaný prezidentem, jinde vládou; někdy i představitel velkých komerčních bank nebo jiných institucí.
Helpdesk
Je to pracoviště nebo služba, poskytující pomoc z různých oblastí různým subjektům. Nejčastěji se tento pojem objevuje v oblasti ICT a IC. Účelem helpdesku v oblasti IT je poskytovat technickou podporu uživatelům IC a jiných podobných zařízení. Při nasazení externího helpdesku poskytuje firma podporu svým zákazníkům nebo partnerům. V případě interního helpdesku poskytuje firma podporu svým vlastním zaměstnancům.
Hladká platba
Příkaz k úhradě v cizí měně či v CZK (česká koruna) do zahraničí nebo příkaz k úhradě v cizí měně v rámci České republiky.
Hodnotící číslo
Číslo, které rozhoduje o přidělení či nepřidělení řádného úvěru ze stavebního spoření. Různé stavební spořitelny nazývají pro větší přehlednost číslo různými názvy, každá stavební spořitelna ho počítá podle svého.
Homebanking
Automatizovaný systém platebních operací, který umožňuje poskytovat bankovní služby na dálku pomocí počítače a telekomunikačních zařízení.
Hotové peníze
Hotovost, hotové peníze (Cash, oběživo) jsou peníze ve své fyzické podobě, tedy ve formě bankovek nebo mincí. Hotové peníze mají vždy podobu konkrétní měny.
Hotovost
Hotovost, oběživo - bankovky, státovky a mince.
Hotovostní platební styk
Umožňuje výběr hotovosti z účtů u příslušné banky a úhradu závazků vkladem hotovosti v korunách nebo cizí měně na tyto účty.
Hypoteční banka
Banka specializovaná na poskytování úvěrů zajištěných nemovitostmi.
Hypoteční úvěr
Úvěr, jehož splacení včetně příslušenství je zajištěno zástavním právem k nemovitosti, i rozestavěné.
IBAN
IBAN - (international bank account number) je formát čísla účtu stanovený standardem Evropského výboru pro bankovní standardy. Slouží k jednoznačné identifikaci účtu klienta, země a banky, ve které je účet klienta veden. Hlavním cílem používání čísla účtu ve formátu IBAN je snížení chybovosti a zjednodušení a zautomatizování zpracování transakcí v zahraničním platebním styku. IBAN může obsahovat až 34 alfanumerickcýh znaků. Je nutné, aby byl klientem zadán v přesném a plném znění (bez textu "IBAN").
Imprinter
Mechanický snímač platebních karet, používaný při bezhotovostním placení za zboží a služby.
Indosament
Rubopis, žiro – způsob převodu cenných papírů (směnek, šeků, konosamentů ap.), kterým věřitel (indosant, rubopisce) převádí svá práva z cenného papíru na jinou než původně označenou osobu (indosatáře, rubopisníka).
Inkasní forma placení
V České republice je využívána běžně k provádění určitých druhů plateb, zejména za energii, telekomunikační poplatky nebo závazky vyplývající z některých kontraktů.
Inkaso
Zadáním příkazu "inkaso" majitel účtu (plátce) hlásí bance čísla účtů těch subjektů, kterým povoluje inkasní formu placení na vrub svého účtu. V případě inkas SIPO a Český Telecom nemusí klient zadání inkasa subjektům oznamovat.
Internetové bankovnictví
Služba, která klientovi umožňuje komunikaci s bankou (včetně zadávání příkazů) pomocí internetu - nepotřebuje instalovat žádné speciální programy, postačí mu pouze internetové připojení.
Investiční bankovnictví
Nejširší pojetí investičního bankovnictví zahrnuje všechny aktivity na kapitálových trzích, tuzemských i zahraničních. Nejužší pojetí omezuje investiční bankovnictví pouze na emisní obchody brokerské nebo dealerské na sekundárních trzích. Někdy je investiční bankovnictví definováno jako“aktivity obsahující vydávání cenných papírů, vytváření trhů s cennými papíry a sjednávání fúzí a akvizic“.
Investiční úvěr
Zpravidla střednědobý nebo dlouhodobý úvěr na financování investiční výstavby, respektive doplnění základního kapitálu.
Jistina
Částka peněz, na kterou zní peněžitý závazek a z které se vypočítává úrok.
Kapitál
Obecně jsou to prostředky, jež nespotřebováváme, ale užíváme jich k vytváření zisku. Kapitálem jsou např. finanční aktiva, peníze, cenné papíry, akcie; věcné statky, výrobní prostředky, někdy i patenty, licence, jež jsou uplatněny v ekonomice a přinášejí svému vlastníkovi zisk (ve formě úroků, podílu ze zisku, dividend apod.).
Kapitálová přiměřenost
Charakterizuje riziko neadekvátnosti kapitálu banky vzhledem k podstupovaným rizikům. Současné předpisy ČNB a BIS definují kapitálovou přiměřenost jako poměr kapitálu a rizikově vážených aktiv.
Kapitálový a peněžní trh
Kapitálový trh je součástí finančního trhu, kde dochází k pohybu kapitálu prostřednictvím různých forem cenných papírů mezi účastníky kapitálového trhu (jako jsou např. obchodníci s cennými papíry, investiční zprostředkovatelé, profesionální zákazníci a jiní). Dochází na něm k přelivu dlouhodobého kapitálu. Na kapitálovém trhu se obchoduje akciemi či dluhopisy výhradně na burze. Životnost instrumentů je na kapitálovém trhu delší než na peněžním trhu.
Kapitálový trh
Kapitálové trhy představují trhy s akciovými cennými papíry (akciemi), a trhy s úvěry a půjčkami s původní splatností vyšší než jeden rok. Finanční nástroje peněžního trhu jsou obvykle likvidnější než finanční nástroje kapitálového trhu.
Kasino
Herna, v níž se hrají hazardní hry. Může mít i pouze internetovou formu.
Katastr nemovitostí
Geometrické určení, soupis a popis všech nemovitostí v ČR, do kterého se zapisují práva k nemovitostem, zejména vlastnické, zástavní, předkupní, právo odpovídající věcnému břemeni, a jiná. Katastr nemovitostí tvoří katastrální operáty uspořádané podle katastrálních území. Informace z něj je možno získat na katastrálních úřadech.
Komerční banka
Peněžní ústav se sídlem v Praze; založený 1990. Je mateřskou společností skupiny KB a je součástí mezinárodní skupiny Société Général. Patří mezi přední bankovní instituce v České republice a v regionu střední a východní Evropy. Je univerzální bankou se širokou nabídkou služeb v oblasti retailového, podnikového a investičního bankovnictví.
Konjunktura
Příznivá shoda okolností, příznivý stav, vývoj, příznivé podmínky.
Konsolidační banka
Konsolidační banka je státní peněžní ústav, založený v březnu roku 1991. Nedisponuje pobočkovou sítí, operuje pouze ve prospěch právnických osob a za její závazky plně ručí stát. Soustřeďuje se zejména na správu starého bloku pohledávek převzatých v letech 1991–92 od komerčních bank a na financování revitalizačních, restrukturalizačních programů významných českých podniků, financování rozvojových projektů průmyslu apod.
Kontaktní formulář
Formulář, který vyplňuje klient finanční instituce.
Kontokorentní účet
Účet, na němž je klientovi poskytován úvěr vymezením debetního rámce. Jedná se v podstatě o rozšíření běžného účtu o úvěrový limit, v rámci kterého lze čerpat prostředky, pokud na běžném účtu není dostatečný zůstatek.
Kontokorentní úvěr
Úvěr, který je klientovi poskytován prostřednictvím kontokorentního účtu.
Korunový účet v Kč
Běžný korunový účet, určený pro soukromé osoby, podnikatele a právnické osoby. Umožňuje hotovostní i bezhotovostní platební styk v Kč a k němu související servis.
Krátkodobé úvěrování
Úvěr se splatností do jednoho roku včetně.
Krátkodobý úvěr
Úvěr s krátkodobou splatností, za kterou se zpravidla považuje období do jednoho roku.
Kreditní karta
Platební karta, u které jsou platby zúčtovány pomocí revolvingového úvěru a teprve následně odečteny z účtu klienta. Při placení zboží a služeb prostřednictvím této karty čerpá klient úvěr, který splatí až následně, a to buď jednorázově, nebo ve splátkách. Tuto kartu vydá banka pouze klientům s vyšší bonitou, u nichž je nižší riziko nesplacení dlužné částky.
Krize
Fáze poklesu hospodářského cyklu; rozhodná chvíle, obrat; tíseň, potíž.
Leasing
Nákup zboží formou finančního pronájmu. Na leasing lze koupit spotřební zboží, nejčastěji se využívá pro financování koupě automobilů. Na počátku je třeba zaplatit akontaci - část ceny zboží v hotovosti, dále se platí stejná výše splátek po celou dobu pronájmu. Zboží se stává majetkem zákazníka až po úplném splacení. Kromě finančního leasingu existuje také operativní a zpětný leasing.
Leasingová smlouva
Právní dokument, který je vystavován na různé druhy leasingu. Leasing bývá obecně charakterizován jako smlouva o pronájmu výrobních prostředků nebo výrobků dlouhodobé spotřeby za dohodnuté částky na určité období. (nejběžnější jsou leasingové.smlouvy na auta).
Leasingová společnost
Společnost poskytující různé typy leasingů na zboží i služby (operativní leasing, zpětný leasing, přenechání leasingu, úvěry a splátkový prodej).
Legislativa
Zákonodárství, zákonodárná moc.
Likvidní
Snadno zpeněžitelný, přeměnitelný na hotovost.
Měnová politika
Nejšířeji působící nástroj hospodářské politiky státu; ovlivňuje vývoj ekonomiky a ekonomické rovnováhy usměrňováním množství peněz v oběhu. Zahrnuje politiku úvěrovou, devizovou, úrokovou, depozitní, kurzovou, diskontní a fiskální; rozhodující orgán realizace měnové politiky je centrální banka. Základní ekonomické nástroje: regulace diskontní sazby, soustava minimálních povinných bankovních rezerv a operace centrální banky na volném trhu.
Mezibankovní devizový trh
Druh devizového trhu, kde je mezi velkými mezinárodními bankami standardní velikost jednoho obchodu (obchodní jednotky) ekvivalent 10 milionů amerických dolarů neboli v žargonu měnových dealerů "ten dollars".
Mezibankovní platební styk
Při bezhotovostním platebním styku se peníze převádějí z účtu plátce na účet příjemce platby. Z toho vyplývá, že provádění takovéhoto platebního styku je vyhrazeno peněžním institucím – bankám, u kterých mají jejich klienti uloženy peníze na účtech. Banky provádějí platby na základě příkazu svých klientů (tiskopis příkazu k úhradě, šek apod.), nebo technickými prostředky jako jsou elektronický převod, telefon apod.
Mince
Peněžní jednotka, která je součástí peněžní soustavy každého státu. Plní funkci peněz jako oběživa v podobě kurantních mincí nebo jako peněžní znaky ve formě drobných mincí, jejichž jmenovitá hodnota se odchyluje od hodnoty mincovního kovu.
Mince pamětní
Mince určená k připomenutí určité významné události, osobnosti, výročí atd. Není určena k přímému oběhu, ale slouží k uložení jako památka. Přesto se užívá jako každá jiná mince.
Míra inflace
Indexové vyjádření vzestupu cenové hladiny, zpravidla spotřebitelských cen, za určité období (zpravidla za rok nebo meziročně).
Nabídka
Množství zboží, které chce prodávající prodat za určitou cenu; jednostranný projev vůle, kterým nabízející nabízí jiné osobě zejména uzavření smlouvy, jejíž obsah je v nabídce uveden.
Nabídka a poptávka
Objektivní kategorie zbožní výroby. Nabídka vyjadřuje výsledky výroby ve formě zboží a služeb. Koupěschopná poptávka je objektivní kategorií zbožní výroby a formou projevu potřeb spotřebitelů na trhu po zboží a službách; závisí na výši kupních a tržních fondů, cen a cenových relací zboží a služeb, ale modifikuje se vlivem psychologických, sociologických i jiných mimoekonomických vlivů.
Nájemce
Osoba, která na základě dohody s pronajímatelem a za určitý poplatek používá určitou věc (spotřební zboží, strojní vybavení, ale i půdu), ze které má užitek.
Nájemné
Poplatek za nájem.
Náklady
Peněžní vyjádření materiálových, pracovních a finančních prostředků vynaložených hospodářskou jednotkou v souvislosti s její ekonomické činností. Náklady se člení například podle fáze výrobního procesu, v němž vznikají, podle druhů, podle vztahu ke změně objemu výroby, podle vztahu k důchodu, z hlediska kalkulačního třídění.
Národní banka československá
1926 až 1950 ústřední banka ČSR; zřízena jako akciová společnost (stát vlastnil třetinu akcií). Základním úkolem byla správa československé měny. 1950 převzala její práva a závazky Státní banka československá. Dnešním nástupcem je ČNB.
Návratnost
Ukazatel efektivnosti kapitálové investice vyjádřený v procentech z vložené investice za rok. Návratnost úvěru vyjadřuje, že dlužník dostává peníze k dispozici jen dočasně a ve stanovené lhůtě splatnosti je povinen je věřiteli (bance) vrátit; návratnost lze zajistit zástavou, ručením třetí osoby, pojištěním, apod.
Nedokumentární platby
Platby, které nejsou vázané na předložení sjednaných dokumentů. Využívají se zejména v mezinárodním i tuzemském platebním styku.
Neúčelový úvěr
Spotřebitelský úvěr může být účelový i neúčelový. Pokud je účelový, má zpravidla nižší úrokovou sazbu, zatímco neúčelový má sazbu vyšší. Neúčelový úvěr, kromě vyšší úrokové sazby, může být použit k libovolnému účelu, a nemusí se tudíž dokládat bance použití půjčených peněz. Banka vyplatí klientovi peníze buď v hotovosti, nebo mu je převede na určený účet. V současné době se úroková sazba spotřebitelských úvěrů pohybuje v rozmezí od 6,5 až do 19 % p.a. obchodní banka.
Nezajištěný úvěr
V širším slova smyslu se zajištěním rozumí veškerá opatření prováděná bankou s cílem zajistit řádné splácení úvěru včetně úroků. K nejdůležitějším nástrojům používaným k zajištění úvěrů před jejich poskytnutím a během jejich trvání patří: prověrka úvěrové způsobilosti limitování výše úvěrů pro jednotlivé klienty diverzifikace rizika prostřednictvím konsorciálních úvěrů kontrola úvěrového subjektu a objektu >V užším pojetí se zajišťovací instrumenty člení na osobní zajištění (bance ručí za její pohledávku vedle příjemce úvěru ještě další, třetí osoba) a věcné zajištění (které dává bance právo na určité majetkové hodnoty). Každý úvěr si banka dnes zajišťuje.
Občanská záložna
Lidové záložny, které shromažďovaly drobný kapitál mnoha střadatelů a vytvářely kapitál, který mohl financovat leckteré větší projekty.
Obchodní banka
Instituce obchodující s penězi. Základními operacemi, které každá obchodní banka provádí, jsou přijímání vkladů a poskytování úvěrů. Obchodní banky jsou soukromé podnikatelské subjekty.
Obchodní společnost
Právnická osoba, která byla založena za účelem podnikání, vytváří zisk a je zapsaná v obchodním rejstříku.
Obchodník s cennými papíry
Dle zákona o podnikání na kapitálovém trhu jde o právnickou osobu, která poskytuje investiční služby na základě povolení ČNB. Investiční služby na českém kapitálovém trhu poskytuje i makléř, což je fyzická osoba, která vykonává odbornou obchodní činnost na základě povolení ČNB.
Oběh peněz
Skutečný oběh peněz probíhá při náhodných nákupech a prodejích, které se konají současně. Nákup a prodej zboží a peněz proti sobě stojí stejně; prodávající představuje zboží, kupující peníze. Peníze přechází do rukou prodávajícího v téže transakci, která převádí komodity do rukou kupujícího. Komodity a peníze se tak pohybují (resp. obíhají) v opačných směrech.
Obrat
Celkové tržby z prodejů statků nebo služeb prodávaných jednou firmou nebo odvětvím za dané období.
Ochrana osobních dat
V České republice je regulována zákonem č. 101/2001 Sb., o ochraně osobních údajů předpisy. Zákon rozlišuje osoby, které zpracovávají osobní údaje jiných lidí (tzv. správce nebo zpracovatel osobních údajů), a dále osoby, jejichž osobní údaje správce a zpracovatel zpracovávají (tzv. subjekty údajů).
Ochrana platidel
Soubor opatření, která zamezují padělání bankovek.
Odběratel
Ten, kdo pravidelně odebírá či kupuje zboží, služby, informace apod.
Operativní leasing
Pronájem, kdy výrobce, popř. dodavatel pronajímaného zařízení je zároveň pronajímatelem (jako leasingová společnost) a zároveň provádí i údržbu nebo poskytuje určité služby související s předmětem leasingu.
Osobní bankéř
Analyzuje vaše požadavky a možnosti finančního plánování a poskytuje vám odborné poradenství.
Padělané a pozměněné bankovky
Jedná se o padělky, které stahuje z oběhu ČNB.
Padělání
Vyhotovení nepravých peněz, známek, listin nebo jiných věcí, které mají budit zdání, že jsou pravé nebo platné; je trestným činem. Padělatel svým jednáním zpravidla sleduje úmysl způsobit škodu jinému, získat neoprávněný majetkový prospěch či jiné nezákonné výhody, anebo usiluje o zakrytí trestného činu (např. padělání veřejných listiny u zpronevěry).
Pasivní
Nečinný, nenásilný, neaktivní.
Payment Card
Produkt bezhotovostního platebního styku, určený k výběru peněz v bankomatech a k úhradě zboží a služeb.
Peněžní oběh
Pohyb peněz, při kterém plní peníze své funkce. Historicky nejstarší byl oběh plnohodnotných a neplnohodnotných mincí. V souvislosti s demonetizací začaly funkce peněz plnit i státovky a bankovky. Státovky byly emitovány dlužníkem – státem na pokrytí rozpočtového schodku. Původní bankovky byly směnkami znějícími na bankéře; emitovaly se na základě odkupu obchodních směnek (obchodní, respektive směnečné krytí) nebo drahých kovů (kovové krytí). Dříve či později byl oběh bankovek v dané zemi sjednocen a bylo zrušeno směnečné a kovové krytí. Bankovky vytlačily i státovky v případě schodků státních rozpočtů. V současnosti v drtivé většině ekonomik obíhají hotovostní mince a bankovky a bezhotovostní (žirální) peníze.
Peněžní prostředky na účtu
Jde o peněžní prostředky v tuzemské nebo zahraniční měně, které mají jednotlivci nebo podnikatelské subjekty uložené na různých typech bankovních účtů.
Peněžnictví
Souhrnný název pro organizaci, strukturu a činnost peněžních ústavů.
Peníze
Směnný prostředek s univerzální kupní silou, všeobecný ekvivalent pro vyjadřování cen všech statků. Funkce peněz: míra hodnoty a měřítko cen, prostředek směny, oběživo, vytváření úspor, platidlo při vyrovnávání finančních závazků; v mezinárodních peněžních vztazích vystupují jako světové peníze.
Penzijní společnost
Důchodové spoření může provozovat pouze penzijní společnost, které bylo uděleno povolení k činnosti podle zákona o doplňkovém penzijním spoření a povolení k vytvoření důchodových fondů. Penzijní společnost vykonává činnost podle tohoto zákona s odbornou péčí.
Personal Identification Number
Osobní identifikační číslo, ochranný prvek platebních karet. Používá se většinou u výběru hotovosti prostřednictvím bankomatu.
Phishing
Druh internetového podvodu. Cílem útočníka je vylákat z uživatele citlivé informace jako čísla a hesla bankovních účtů, kreditních karet nebo dalších podobných položek. Útočník si většinou vytvoří seznam e-mailových adres, na něž je následně zpráva, tvářící se jako oficiální oznámení dané instituce, odeslána. Protože jsou často vybírány světoznámé firmy, je určitá pravděpodobnost, že oslovený uživatel je klientem právě této společnosti a nebude váhat citlivé informace odeslat zpět v domnění, že komunikuje s centrálou banky.
Platební a zajišťovací operace
Dokumentární a směnečné inkaso, dokumentární akreditiv, bankovní záruka a bankovní směnečný aval.
Platební karta
Produkt bezhotovostního platebního styku, určený k výběru peněz v bankomatech a k úhradě zboží a služeb.
Platební styk
Souhrnné označení různých způsobů placení a zúčtování peněžních prostředků mezi plátcem a příjemcem. Může být organizován jako bankovní převod, inkasní placení, clearing, akreditiv, plánované zúčtování, a to prostřednictvím směnky, poštovní poukázky, převodního příkazu, splatného kuponu. Podle podoby peněz se rozlišuje platební styk bezhotovostní a hotovostní.
Platidlo
Prostředek k placení - peníze fungují jako platidlo.
Podílový fond
Soubor majetku, který náleží všem vlastníkům podílových listů podílového fondu (dále jen „podílníci“), a to v poměru podle vlastněných podílových listů.
Podnikatel
Fyzická nebo právnická osoba, která je zapsána v obchodním rejstříku, osoba podnikající na základě oprávnění podle živnostenského zákona nebo jiného právního předpisu, nebo fyzická osoba, která provozuje zemědělskou výrobu a je zapsána do evidence u obecního úřadu.
Podpisový proužek
Je bílá nebo šedá plocha na zadní straně platební karty, potažená materiálem držícím dobře inkoust. Po podepsání držitelem má odradit od neoprávněného použití.
Podpisový vzor
Bankovní formulář se vzorovým podpisem klienta a případně oprávněných osob s uvedením rozsahu dispozičního oprávnění ohledně konkrétního účtu.
Podstatné náležitosti směnky
Vše, co musí být na směnce uvedeno, viz Zákon č. 191/1950 Sb., směnečný a šekový.
Pohledávka
Právo věřitele požadovat na dlužníkovi určité plnění, například zaplacení dluhu, ze závazkového vztahu, zejména ze smlouvy. Po době splatnosti pohledávky může věřitel toto plnění vymáhat soudně.
Pojištění
Vytváření finanční rezervy sloužící k úhradě potřeb nebo škod, které vzniknou pojištěným z nahodilých událostí. Tato rezerva se vytváří z prostředků pojištěných subjektů, tedy z pojistného, které je cenou za poskytované služby.
Pojistná událost
Nahodilá skutečnost blíže označená v pojistné smlouvě nebo ve zvláštním právním předpisu, na který se pojistná smlouva odvolává, se kterou je spojen vznik povinnosti pojistitele poskytnout pojistné plnění.
Pojistné produkty
Nejběžnějšími pojistnými produkty jsou životní pojištění, pojištění nemovitostí a vozidel, pojištění platebních karet a osobních věcí, pojištění schopnosti splácet úvěry včetně dluhů na platebních kartách, cestovní pojištění.
Pojišťovnictví
Soustava pojišťoven a institutů pojištění.
Pokladní doklady banky
Formuláře, které se vyplňují například při vkladu a výběru hotovosti.
Pokladniční poukázka
Cenný papír emitovaný zpravidla vládou. Slouží k úvěrovému financování přechodného schodku ve státním rozpočtu. Splatnost do 1 roku.
Poptávka
Jednostranný projev vůle jednotlivce po daném množství komodity při dané ceně.
Portfolio
Rozdělení investičních zdrojů, jehož smyslem je zejména snížení investičního rizika rozdělením do různých oblastí. Ve finančním vyjádření aktiva firmy; zásoba cenných papírů (akcií, směnek).
Potřebné náležitosti smlouvy o běžném účtu
Datum zřízení účtu, měnu účtu, závazek banky přijímat vklady a provádět výplaty, přesnou identifikaci majitele účtu, určení dalších osob oprávněných s účtem disponovat, včetně podpisových vzorů, podmínky úročení účtu, stanovení a vybírání poplatků za služby spojené s vedením účtu, které má banka obecně stanoveny v ceníku nebo sazebníku, způsob a periodicita předávání výpisů z účtu, podmínky vedení účtu, které jsou uvedeny v obchodních podmínkách banky, podmínky reklamace, možnosti disponovat s účtem jinak než písemnou formou, např. elektronicky, další podmínky, např. minimální vklad nebo počáteční vklad.
Potřebné náležitosti smlouvy o vkladovém účtu
Datum zřízení účtu, měnu účtu, přesnou identifikaci majitele účtu, závazek banky platit majiteli úroky z prostředků na účtu, závazek majitele vložit na účet peněžní prostředky a přenechat jejich využívání bance, dobu trvání smlouvy (doba určitá, neurčitá) a výpovědní lhůtu, určení dalších osob oprávněných s účtem disponovat, včetně podpisových vzorů, pro případ převodu nebo výběru vkladů, podmínky úročení účtu, způsob a periodicita předávání výpisů z účtu, ujednání, zda a za jakých podmínek může majitel účtu nakládat s penězi na účtu před uplynutím sjednané doby nebo výpovědní lhůty, podmínky vedení účtu, které jsou uvedeny v obchodních podmínkách banky, podmínky reklamace, možnosti disponovat s účtem jinak než písemnou formou, např. elektronicky, další podmínky, např. minimální vklad nebo počáteční vklad.
Praní špinavých peněz
Legalizace výnosů z trestné činnosti, jednání k zakrytí nezákonného původu výnosu; jeho cílem je vzbudit zdání, že se jedná o příjem nabytý způsobem, který neodporuje objektivnímu právu.
Právnická osoba
Osoba (například obchodní společnosti, obce, sdružení s právní subjektivitou, atd.), která má způsobilost k právním úkonům ode dne účinnosti zápisu do rejstříku, do kterého se zapisuje, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak.
Pražská burza
Burza cenných papírů Praha je největším organizátorem trhu s cennými papíry v České republice. Ze zákona je akciovou společností. Je založena na členském principu, což znamená, že přístup do burzovního systému a právo obchodovat mají pouze licencovaní obchodníci s cennými papíry, kteří jsou zároveň členy burzy.Pražská burza si získala pozici respektovaného a stabilního trhu.
Předmět podnikání
Při zvažování a hledání námětu pro své podnikání je nutné vycházet nejen z osobních a osobnostních předpokladů pro zvolený způsob obživy, ale i z podmínek tržního hospodářství. Při těchto úvahách a následném rozhodování je třeba si odpovědět na několik zásadních otázek, jako např.: Kam patří moje služba nebo produkt, který chci nabídkově pokrývat? Kdo bude můj výrobek nebo službu kupovat? Čím se chci prosadit a obstát na trhu právě já? apod. Dobrá volba předmětu podnikání může znamenat budoucí prosperitu, špatná volba naopak živoření a krach.
Překlenovací úvěr
Překlenovací úvěr slouží především k rychlému získání finančních prostředků a k překonání doby mezi uzavřením smlouvy a získáním nároku na řádný úvěr ze stavebního spoření. Může být vhodnou alternativou k hypotečnímu úvěru. Bývá přidělen poměrně rychle a může být čerpán i ve vysokých částkách. Na jeho poskytnutí neexistuje žádný právní nárok a klient musí pro jeho získání splnit podmínky stanovené spořitelnou.
Přeshraniční platební styk
Zákon o platebním styku obsahuje ustanovení týkající se regulace přeshraničních převodů. Přeshraniční převod je definován jako převod peněžních prostředků z jednoho členského státu Evropské unie nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor do jiného členského státu Evropské unie, resp. státu tvořícího Evropský hospodářský prostor, v domácí měně kteréhokoliv členského státu Evropské unie (Evropského hospodářského prostoru) až do výše protihodnoty 50 000 EUR. Protihodnota se přepočte podle kurzu devizového trhu vyhlášeného Evropskou centrální bankou ke dni účinnosti příkazu k převodu.
Převod směnky
Převod směnky (indosamentu) je písemný projev vůle, umístěný na cenném papíru nebo jeho přívěsku, kterým dosavadní majitel projevuje vůli převést cenný papír na jiného majitele. Synonymem indosamentu je buď rubopis anebo žiro (ve smyslu převodu cenných papírů).
Příkaz k inkasu
Příkaz k inkasu slouží k jednorázovému strhnutí finančních prostředků z protiúčtu, který je vedený v bance či jiné finanční instituci v České republice. Podmínkou pro provedení této finanční transakce je skutečnost, že na tomto protiúčtu musí být zřízen souhlas s inkasem, a to buď všeobecný nebo cílený na bankovní spojení.
Příkazy k zúčtování
Formuláře, které se vyplňují například při různých typech bankovních převodů.
Primární trh
Zabývá se emisí nových cenných papírů a jejich splácením. Vytvoření nové pohledávky znamená přenos hotovosti od investora k vypůjčiteli. Pohledávka se likviduje tím, že dlužník splatí investorovi hotovost (úrok, jistina). Nejde o sekundární trh, neboť na tomto zvláštním trhu emitent nabízí něco, co ještě neexistuje a co vznikne pouze za předpokladu, že vydávaný cenný papír najde svého prvonabyvatele. Operace na primárním trhu má tedy emitent plně pod svou kontrolou. Při vydávání cenného papíru emitent často též ovlivňuje, kdo se stane a se naopak nemůže stát jeho prvonabyvatelem.
Privatizace
Privatizace označuje změnu veřejného (státního) na soukromé; zpravidla se tohoto pojmu používá pro převod veřejného majetku do soukromého vlastnictví. Opačným procesem je výkup soukromého majetku státem nebo jeho znárodnění.
Privatizovat
Provádět privatizaci.
Progresivní úročení
Znamená, že čím je delší doba vkladu, tím vyšší úrokovou sazbu banky poskytují.
Pronajímatel
Ten, kdo něco pronajímá (např. pronajímatel uzavřel dohodu o převzetí bytu).
Provozní úvěr
Slouží k financování provozních potřeb, zejména k financování pohledávek, zásob a nákladů, spojených s podnikatelskou činností. Jde o revolvingové nebo kontokorentní úvěry, kde se sjednává možnost vzniku debetního zůstatku na běžném účtu, nebo možnost čerpat finanční prostředky ze zvláštního úvěrového účtu.
Půjčování na úrok
Jedná se o jednu z mnoha bankovních operací.
Půjčování peněz
Půjčování peněz je běžnou součástí života. Pokud někomu peníze půjčujete, je vhodné mít o tom nějaký doklad. Jestliže totiž žádný doklad o půjčení peněz mít nebudete, může se stát, že Vám je dlužník již nikdy nevrátí. V našem právním řádu je k dispozici několik právních instrumentů, které lze využít k půjčení peněz.Typickým smluvním typem určeným k půjčování (poskytování) peněz je smlouva o půjčce a smlouva o úvěru.
Řádný úvěr u stavebního spoření
Řádný úvěr je možné získat na základě konkrétních podmínek, předem stanovených ve smlouvě o stavebním spoření. Při splnění podmínek se řádný úvěr stává úvěrem nárokovým, to znamená, že klient stavební spořitelny má na úvěr nárok (oproti překlenovacímu úvěru, na který automatický nárok nevzniká).
Remitent
Oprávněný směnečný věřitel, tj. osoba, které má být zaplacena směnka.
Retailové bankovnictví
Retail je obchod v drobném za maloobchodní ceny, v případě bankovnictví je to služba pro drobnou klientelu – občany.
Řízení a správa aktiv
Jedná se o produkt, který využívají velcí klienti s cílem dosažení efektivního spravování majetku.
Riziko
Riziko je druhem nejistoty. Na finančních trzích lze rozeznávat několik druhů rizik (úvěrové, vypořádací, tržní, cashflow, operační, právní aj.).
Rozvaha
Výkaz zachycující v penězích stav hospodářských prostředků firmy k určitému datu. Strana aktiv zachycuje majetek podle druhu a účelu použití, strana pasív podle způsobů a zdrojů krytí.
Ručení
Povinnost uspokojit pohledávku věřitele v případě, že tak neučiní dlužník. Ručení je zajišťovacím vztahem nikoli mezi dlužníkem a věřitelem, ale mezi věřitelem a třetí osobou - ručitelem.
Scoring
Ohodnocení, představující jednoduchý ukazatel bonity klienta v grafické podobě, podle počtu přidělených hvězdiček.
Sejf
Bezpečnostní schránka k úschově cenností, dokumentů (např. bankovní sejfy).
Šek
Bezpodmínečný písemný příkaz výstavce šeku peněžnímu ústavu zaplatit uvedenou peněžní částku; šek může znít na doručitele nebo na jinou osobu na šeku uvedenou. Soubor šeků, obvykle ve formě sešitu, se nazývá šeková knížka.
Šeková knížka
Soubor číslovaných šeků, zpravidla ve formě sešitu, určených jednotlivě k běžnému užití při šekovém placení.
Sekundární trh cenných papírů
Trh již emitovaných cenných papírů. Transakce na sekundárním trhu nevytvářejí ani nelikvidují finanční pohledávky za dlužníky. Při změně majitele nepřechází hotovost mezi investory a dlužníky, ale mezi investory. Dlužník zůstává transakcemi na sekundárním trhu neovlivněn, zatímco věřitel přenáší práva splacení na jiné osoby. Ekonomickou funkcí sekundárního trhu s cennými papíry je změna struktury jejich majitelů. Emitent akcie často nemá žádnou možnost jak nákupům a prodejům zabránit.
Škodní událost
Škodní událost je skutečnost, ze které vznikla škoda a která by mohla být důvodem vzniku pojistné události, čímž by mohla zakládat právo na pojistné plnění z pojištění. Jednotlivé škody mohou mít různé povahy: škody na zdraví (zranění, nemoc, smrt), věcné škody (ztráta, poškození nebo zničení věci), finanční (ztráta přijmu apod.).
Směnárenská činnost
Nákup devizových prostředků za českou měnu ve formě bankovek, mincí nebo šeků.
Směnárna
Místo, kde se provádějí směnárenské operace. Může se jednat o pracoviště banky nebo peněžního ústavu, anebo o samostatnou, obvykle soukromou instituci specializovanou přímo na směnárenské operace.
Směnárník
Druh pokladníka, který zajišťuje směnárenské služby klientům a zpracovává hotovostní peněžní transakce v české i zahraniční měně.
Směnečník
Hlavní směnečný dlužník, u vlastní směnky je to sám výstavce, u cizí směnky akceptant.
Směnečný a šekový zákon
Zákon č. 191/1950 komplexně řeší problematiku směnek (cizích/vlastních) a šeků. Pro oba finanční instrumenty definuje náležitosti zvlášť - jde např. o: vystavení a formu; indosament (rubopis); směnečné/šekové rukojemství; stejnopisy; postih pro nepřijetí a pro neplacení; promlčení; ztracené nebo zničené směnky/šeky a vztah k zvláštním ustanovením mezinárodního práva. Dále též upravuje přijetí a splatnost směnky a druhy šeků.
Směnka
Cenný papír, který obsahuje určité zákonem vymezené náležitosti, zejména bezpodmínečný závazek či příkaz výstavce zaplatit stanovenou částku v určitou dobu na určitém místě, a který dává pravoplatnému majiteli směnky právo vyžadovat v souladu se směnkou toto plnění.
Směnný kurz
Cena měnové jednotky jednoho státu vyjádřená cenou měnové jednotky jiného státu.
Smluvní dokument
Například smlouva o půjčce.
Smluvní dokumentace
Písemná dokumentace související se smluvním vztahem (banka-klient).
Specializovaná banka
Banka provádějící jen některé operace (specializace podle bankovních služeb) nebo provádějící bankovní operace jen v některých odvětvích, popř. jen některým klientům.
Spoludlužník
Další osoba, která vystupuje v úvěrové smlouvě na straně dlužníka. Manžel či manželka (pokud mají společné jmění) se stává spoludlužníkem automaticky. Spoludlužníky se mohou stát i další osoby, které s dlužníkem trvale žijí ve společné domácnosti (rodinní příslušníci, druh či družka, apod.). Některé banky povolují, aby se spoludlužníkem stal kdokoli i bez ohledu na vztah k dlužníkovi. Počet spoludlužníků, které banka do úvěru přijme, může být omezen, např. na dvě osoby.
Spoluúčast
Částka dohodnutá v pojistné smlouvě, která se odečítá od každého pojistného plnění. Pokud škoda nepřesahuje výši dohodnuté spoluúčasti, pojišťovna není povinna plnit.
Spořicí účet
Nejběžnějším spořícím účtem je v současnosti účet bez výpovědní lhůty a bez omezení výše vkladu. Na takový účet klient vkládá úspory v libovolné výši a kdykoliv je může vybírat. Tento spořící účet je vhodný především pro ty, co nepravidelně vkládají úložky a zároveň často potřebují vybírat. Spořících účtů však existuje celá škála (např. s deaktivací úroků do určené výše vkladů, pásmové spořící účty, spořící účty s výpovědní lhůtou apod.) a mít ve svém portfoliu depozitní produkt s názvem spořící účet je dnes povinností každé banky.
Spořitelní a úvěrní družstvo
Družstvo, které pro podporu hospodaření svých členů provozuje finanční činnosti, jimiž se rozumí zejména přijímání vkladů,úvěrů, ručení a peněžních služeb v různých formách.
Spotřebitelský úvěr
Funguje velmi jednoduše. V případě nebankovních společností si zákazník vybere v obchodě zboží, a pokud má s sebou požadované doklady, podepíše okamžitě smlouvu o úvěru. V případě bank musí zákazník počítat s poněkud náročnějším a zdlouhavějším vyřizováním. Úvěr se splácí pravidelnými měsíčními splátkami, jejich výše závisí na hodnotě úvěru a době splácení.
Stabilizační program
Program, který se používá pro stabilizaci hospodářství v případě recese nebo krize.
Standby akreditiv
Stand-by akreditiv (stand-by-credit) není instrumentem platebním, ale slouží jako zajišťovací nástroj především v zemích, kde se nepoužívají bankovní záruky (např. v USA).
Stát
Forma organizace lidské společnosti vyznačující se sdružením obyvatel určitého území v právní celek (státním územím jako věcným podkladem a občany jako osobním podkladem). Státní moc je nezávislá a neodvozená od žádné jiné (suverenita, svrchovanost), omezená jen prostorově (státním územím). Své vnitřní i vnější záležitosti si každý stát řeší sám (omezen pouze mezinárodním právem). Stát bývá považován za samoúčelný, nebo se mu připisuje neměnný či historicky proměnlivý účel. První státy v dějinách (sumerská říše, Egypt) vznikly zhruba 3500 př.n.l. (příčiny jejich vzniku jsou vysvětlovány různě, v oblasti psychologické, ekonomické, mocenské). V současném světě existuje kolem 200 nezávislých států.
Státní podnik
Podnik založený buď ústředním orgánem státní správy, nebo obecními úřady (dříve národními výbory). Zakladatel vybavuje státní podniky kmenovým jměním ze státních prostředků.
Státní podpora u stavebního spoření
Na státní podporu ze stavebního spoření má nárok každá fyzická osoba, která bude klientem stavební spořitelny po dobu nejméně šesti let, nebo bude nejdříve po dvou letech čerpat úvěr ze stavebního spoření. Je poskytována ze státního rozpočtu ČR formou ročních záloh. Ty činí 15% z uspořené částky v příslušném kalendářním roce. Více na /www.acss.cz asociace stavebních spořitelen.
Stavební spoření
Stavební spoření je účelový druh spoření, při kterém vkladatel dlouhodobě ukládá prostředky u specializované banky. V průběhu spoření může čerpat státní podporu a po jeho skončení získává, při splnění dalších podmínek, nárok na úvěr ze stavebního spoření.Stavební spoření spojuje v jeden kompaktní celek spoření a poskytnutí účelového úvěru. Ten je charakterizován nízkými a pevnými úrokovými sazbami po celou dobu jeho splácení.Ve své podstatě je stavební spoření uzavřený systém, nezávislý na negativních vlivech peněžního trhu.
Stavební spořitelna
Banka, které byla udělena bankovní licence podle zákona č. 21/1992 Sb., o bankách, povolující pouze výkon činností, kterými jsou stavební spoření a další činnosti upravené zákonem o stavebním spoření.
Střednědobý úvěr
Úvěr se střednědobou splatností, za kterou se obvykle považuje doba od jednoho roku do čtyř až pěti let.
Stvrzenka
Doklad potvrzující přijetí (např. peněžních prostředků).
Termínový vklad
Vklad uložený na určitý delší termín (např. termínový vklad s pevným termínem, s určitou výpovědní lhůtou, s volně stanovenou splatností, apod.); disponování s termínovým vkladem je omezeno, úroková sazba je stanovena podle doby trvání vkladu.
Totožnost
Přesná identifikace osoby (křestní jméno, příjmení, věk, pohlaví, bydliště, datum narození, rodiště, stav apod.)
Trasant
Výstavce směnky.
Trasát
Hlavní směnečný dlužník, směnečník.
Trezor
Bezpečnostní schrána, popř. celá místnost určená k úschově peněz a jiných cenností.
Tržní ekonomika
Model ekonomické organizace společnosti, založený na koordinaci lidí a jejich činností prostřednictvím cen, trhu, zisku, ztrát, vzniku a zániku firem; působí zejména v podmínkách dokonalé konkurence.
Tuzemský platební styk
Platby v měně Kč v rámci České republiky z/na účty vedené v měně Kč.
Účastník stavebního spoření
Fyzická nebo právnická osoba, která uzavře se stavební spořitelnou písemnou smlouvu o stavebním spoření. Může jí být jen ta fyzická osoba, která má trvalý pobyt na území ČR a rodné číslo přidělené příslušným orgánem ČR. Účastníkem tedy může být i cizí státní příslušník, splňuje-li obě podmínky. Právnická osoba může být účastníkem stavebního spoření, pokud má sídlo na území ČR a dále IČO přidělené příslušným orgánem ČR.
Účet
Základní prvek metody účetnictví, který slouží k systematickému třídění a zaznamenávání číselných údajů vyjadřujících stav a pohyb objektů účtování ve vzájemných vazbách.
Účetní jednotka
Podle práva ČR fyzická nebo právnická osoba, která provozuje podnikatelskou nebo jinou výdělečnou činnost zejména podle obchodního zákoníku, pokud prokazuje pro daňové účely své výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů.
Univerzální banka
Banka, jejíž náplní činnosti jsou všechny druhy bankovních obchodů.
Úrok
Cena za poskytnutí úvěru, kterou platí dlužník věřiteli za poskytnutí peněz. Výše úroku je dána dobou trvání, velikostí úvěru nebo vkladu (jistiny) a velikostí úrokové míry (sazby). Rozlišuje se úrok z vkladů (debetní, nákladový) a z úvěrů (kreditní, výnosový).
Úroková míra
Úroková míra = úroková sazba.
Úroková sazba
Poměr úroku a vloženého kapitálu.
Úschova
Úschova (latinsky depositum) je typ závazkového právního vztahu, který vznikne uzavřením smlouvy o úschově. Smluvní strany jsou značeny jako schovatel a uschovatel. V jejím rámci se schovatel zavazuje převzít od uschovatele věc, aby ji pro něj opatroval. V českém právu je úschova upravena v § 2402–2414 občanského zákoníku. Speciálně je upravena úschova cenných papírů (v § 2409–2414 občanského zákoníku).
Úschova za poplatek
Peníze lze dočasně uschovat buď u advokáta, notáře nebo realitních kanceláří, a to podle charakteru obchodní transakce, která je prováděna. Za tuto úschovu se hradí poplatek, který je dán příslušnými předpisy (např. výši notářských poplatků stanovuje vyhl. 196/2001 Sb.).
USD
Americký dolar
Ústava
Základní zákon státu, soubor právních norem, který upravuje ústavněprávní vztahy (obvykle zásadní povahy, tradičně však i název státu, jeho symboly). Většina států má ústavu psanou Ústavu obvykle přijímá volený zákonodárný sbor, parlament. Ústava může být měněna a doplňována jen ústavními zákony (tuhá, rigidní ústava, například všechny československé ústavy a Ústava ČR), řidčeji běžnými zákony (pružná ústava). V českých zemích platily ústava dubnová (1848), březnová (1849), únorová (1861), podstatně doplněná prosincovou (1867); v československém státě Prozatímní ústava (1918), ústavní listina ČSR (1920), Ústava 9. května (1948) a Ústava ČSSR (1960) podstatně změněná ústavním zákonem o československé federaci (1968) a po 1989. V ČR platí od 1993 Ústava ČR z 1992.
Úvěr
Dočasné postoupení hodnoty ve zbožové nebo peněžní podobě věřitelem dlužníku za podmínky, že dlužník vrátí hodnotu včetně úroku. Rozlišuje se úvěr komunální, kde dlužníkem je obec; úvěr hypoteční, zajištěný hypotékou na nemovitosti; úvěr lombardní, zajištěný zástavou cenných papírů; úvěr eskontní, zajištěný eskontovanou směnkou; úvěr státní, kde dlužníkem je stát. Z hlediska času se rozlišuje úvěr krátkodobý (s návratností do jednoho roku), úvěr střednědobý (splatný v období 1-5 let) a úvěr dlouhodobý, jehož splatnost může dosahovat i několika desítek let.
Úvěr ze stavebního spoření
Je poskytován stavební spořitelnou po splnění předepsaných podmínek účastníkům stavebního spoření a může být použit pouze na financování bytových potřeb účastníka ČR.
Úvěrová transakce
Operace, jejímž výsledkem je poskytnutí úvěru.
Úvěrové družstvo
Družstevní instituce založená soukromými podnikateli, živnostníky, obchodníky nebo zemědělci s cílem podporovat jejich činnost. Hlavními zdroji úvěrových družstev jsou vklady členů, které se používají především na spotřební a hypotekární úvěry, zejména opět členům úvěrového družstva, ale i jiným klientům.
Úvěrové riziko
Riziko nesplacení úvěru ve lhůtě splatnosti nebo v poskytnuté výši. Je přímo úměrné lhůtě splatnosti a objemu poskytnutého úvěru. Rozhodujícím faktorem úvěrového rizika je správné posouzení bonity žadatele o úvěr. Úvěrové riziko lze snížit např. úvěrovým pojištěním nebo krytím úvěru.
Úvěrový limit
Nástroj monetární politiky státu omezující objem úvěrů obchodních bank v souladu s vývojem ekonomiky a cíli monetární politiky.
Úvěrový obchod
Činnosti týkající se poskytování úvěrů a záruk.
Úvěrový obchodník
Zabývá se poskytováním určité hodnoty, obvykle peněžních prostředků, za úrok.
Úvěrový registr
Úvěrový registr je celosvětově standardním nástrojem pro posuzování bonity a rizika nesplácení úvěrových produktů klientů z řad fyzických i právnických osob. Obsahuje pozitivní i negativní informace o důvěryhodnosti, bonitě a platební morálce klientů. V ČR existují 2 nejvýznamnější privátní úvěrové registry, a to bankovní registr klientských informací a nebankovní registr klientských informací. Jsou pokládány za nejkvalitnější (credit bureau) z regionu střední a východní Evropy.
Valutový
Hotovost v cizí měně.
Veřejnoprávní subjekt
Za veřejnoprávní subjekty jsou pro účely DPH považovány stát, kraje, obce a také právnické osoby, založené či zřízené na základě zvláštního právního předpisu.
Věřitel
Osoba oprávněná požadovat plnění (pohledávku) od dlužníka.
VIP salonek
Prostor vyhrazený pro důležité osoby (VIP) na letištích, v hotelech, příp. v jiných zařízeních určených pro společenská setkání či obchodní jednání, odpočinek, občerstvení, apod.
Vklad
Peněžní prostředky uložené podniky nebo obyvateli u peněžních ústavů; nejedná se o úschovu, ale o úvěrový vztah mezi vkladatelem a bankou. Rozlišuje se z hlediska času vklad krátkodobý, střednědobý a dlouhodobý, z hlediska druhu a způsobu provádění vklad netermínovaný a termínový.
Vkladatel
Ten, kdo má vklad u peněžního ústavu.
Vkladní knížka
Cenný papír určený pro obyvatele; zní na doručitele nebo na jméno. Existují vkladní knížky obyčejné (bez výpovědní lhůty), vázané, výherní, cestovní.
Vkladová služba
Možnost uložení volných finančních prostředků v bance na určitou dobu a za konkrétních podmínek.
Vkladový certifikát
Vkladový list – dokument, jímž banka potvrzuje, že přijala peněžní vklad. Tento vklad je úročený, zpravidla termínovaný, někdy i prémiovaný, popř. převoditelný.
Vkladový list
Potvrzení o uloženém vkladu u peněžního ústavu; peněžní ústav se vkladovým listem zavazuje k plnění určitých povinností, například úročení, prémiování.
Vkladový účet
Účet, který slouží k ukládání peněz klienta na určitou dobu za předem dohodnutou úrokovou sazbu. Většinou půjde o uložení určité částky na určitou dobu za pevně dohodnutou sazbu.
Vlastní směnka
Sólosměnka – směnka, ve které se sám výstavce zavazuje zaplatit určitou peněžitou částku, tzn. že výstavce je hlavním směnečným dlužníkem. Opak cizí směnka.
Vnitrobankovní platební styk
Při vnitrobankovním platebním styku platební operace probíhají v rámci jedné banky.
Výkaz zisku a ztráty
Účetní výkaz za určité období, který obsahuje porovnání nákladů a výnosů a slouží k výpočtu zisku.
Vymáhání pohledávek
Neuhrazené pohledávky představují velkou finanční zátěž, jejíž řešení není možno podceňovat. Předpokladem efektivního vymáhání pohledávek je především odborná znalost, strategie a organizačně technické zajištění celého procesu. Většina věřitelů nemá dostatečné vlastní zázemí a při vymáhání pohledávek využívá služeb externích advokátních kanceláří.
Výnos
Ocenění výkonů firmy. Rozlišuje se výnos provozní (tržba) a neprovozní (nájemné z budov, příjmy z vkladů).
Výpis z běžného účtu
Účetní výkaz za určité období, který obsahuje porovnání nákladů a výnosů a slouží k výpočtu zisku.
Výpis z obchodního rejstříku
Obchodní rejstřík je veřejný registr (seznam), ve kterém jsou evidovány subjekty (podniky), společnosti, organizace, kterým to ukládá zákon. Zápis do Obchodního rejstříku provádí Rejstříkový soud, podřízený Ministerstvu spravedlnosti ČR. O výpis z Obchodního rejstříku České republiky může požádat anonymní žadatel. Výpis (úplný výpis či výpis platných) lze požadovat na základě znalosti IČ obchodní organizace, a to buď přímo na Obchodním rejstříku, na místech Czech Pointu, event. on-line.
Výpis z účtu
Dokument, který potvrzuje pohyby a zůstatek na účtu klienta. Banka jej vystavuje a klientovi předává (osobně, zasílá poštou či jiným dohodnutým způsobem) v pravidelných intervalech dle volby klienta (s ohledem na podmínky stanovené samotnou bankou či např. karetními asociacemi).
Výsledovka
Účetní výkaz za určité období, který obsahuje porovnání nákladů a výnosů a slouží k výpočtu zisku.
Výstavce směnky
Trasant – osoba, která vystavuje směnku.
Wall Street
Místní název ulice v New Yorku; finanční centrum a sídlo burzy New York Stock Exchange.
Zahraniční obchod
Zahraniční obchod je obchod přes hranice státu. Může být světový nebo jednotlivých kontinentů se sousedními státy. Zahraniční obchod je jedním z důsledků dělby práce. Je základní formou propojení ekonomik.
Zahraniční platební styk
Zahraniční platební styk je určen všem klientům k bezhotovostnímu převodu peněžních prostředků do a ze zahraničí a v rámci České republiky v cizí měně pro platby obchodní (za zboží, služby), neobchodní (honoráře, důchody, dary, výživné), případně finanční (likvidace dokumentárních transakcí). Zahraniční platba (úhrada či bankovní převod) je nejrozšířenější a nejjednodušší platební instrument v zahraničním platebním styku. Jedná se o převod finančních prostředků z podnětu klienta jedné banky ve prospěch klienta jiné banky. Platby probíhají přes vzájemné účty bank.
Zajištění úvěru
Veškerá opatření prováděná bankou s cílem zajistit řádné plnění úvěru (např. prověrka úvěrové způsobilosti, limitování výše úvěrů, diverzifikace rizika prostřednictvím konsorciálních úvěrů, kontrola úvěrového subjektu a objektu aj.).
Základní jmění
Peněžní vyjádření souhrnu peněžních a nepeněžních vkladů společníků do dané společnosti. Vytváří se povinně ve společnostech s ručením omezeným a v akciových společnostech; jeho výše se zapisuje do obchodního rejstříku.
Základní kapitál
Peněžní vyjádření souhrnu peněžních a nepeněžních vkladů společníků do dané společnosti. Vytváří se povinně ve společnostech s ručením omezeným a v akciových společnostech; jeho výše se zapisuje do obchodního rejstříku.
Zákon o bankách
Zákon č. 21/1992 Sb. o bankách upravuje některé vztahy související se vznikem, podnikáním a zánikem bank se sídlem na území ČR, včetně jejich působení mimo území ČR.
Záložna
Lidový peněžní ústav, družstevní spořitelna vykonávající úvěrové operace a většinu ostatních bankovních operací obvykle na svépomocném základě. Na území ČR byla první spořitelní záložna (Potravní a úsporný spolek) založena 1847, Živnostenská banka byla založena 1868 z podnětu českomoravských záložen; 1953 byly všechny typy záložen přeměněny ve státní spořitelny. Od 1995 činnost záložen upravuje samostatný zákon.
Zápis do katastru nemovitosti
Dne 1.1.2007 vstoupil v platnost nový stavební zákon (183/2006 Sb.) a novela katastrálního zákona (č. 344/92 Sb.). Tím se významným způsobem změnily podmínky zápisu do katastru nemovitostí. Katastr nemovitostí je souborem údajů o nemovitostech v ČR. Je v něm uveden soupis, popis, geometrické a polohové určení nemovitosti. Jeho součástí je evidence vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem.
Záruka
Právní institut umožňující tomu, kdo nabyl věc, uplatnit právo vzniklé z jejích vad i vad vzniklých v záruční době vůči tomu, kdo nese odpovědnost za vady; v bankovnictví závazek (garance) banky zaplatit za dlužníka v případě, že není schopen ve lhůtě splatnosti uhradit své závazky vůči věřiteli. U zahraničních úvěrů často poskytují záruky vlády, resp. vládní garanční instituce.
Zástava nemovitosti
Zástavní právo k nemovitosti je jedním z věcných práv k věci cizí. V praxi se často využívá nemovitosti jako zástavy při ručení za hypoteční úvěr.
Zástavní právo
Právní nástroj sloužící k zajištění pohledávky (např. hypotečního úvěru) a jejího příslušenství (úroků, poplatků a pod.) do jejího splacení. V případě nesplacení pohledávky je zástavní věřitel oprávněn domáhat se uspokojení ze zastavené věci (např. prodejem nemovitostní zástavy). Nejčastěji vzniká na základě zástavní smlouvy uzavřené mezi zástavním věřitelem (např. hypoteční bankou) a dlužníkem vkladem do katastru nemovitostí.
Závazek
Vztah mezi dlužníkem, který je povinen věřiteli něco plnit (například platit dluh), a věřitelem, který je oprávněn požadovat na dlužníkovi určité plnění (pohledávku). Závazky se dělí na závazek ze smluv, z porušení právní povinnosti a z jiných právních důvodů.
Závazkové platební instrumenty
Banka v nich vystupuje jako ručitel zahraniční platby, bere na sebe závazek za platbu hlavního dlužníka. Jedná se o dokumentární akreditiv, bankovní záruku a bankovní směnečný aval.
Zisk
Rozdíl mezi příjmy z prodeje produktu a úplnými náklady příležitosti všech faktorů použitých při výrobě tohoto produktu; obvykle se liší od vykazovaného účetního zisku.
Zlato
1) Jako prostředek směny a posléze všeobecný ekvivalent hodnoty působí zlato po celé období existence zbožně peněžních vztahů. Jako měnové zlato se používá od počátku 19. století, od konce 19. století nejrozšířenější měnový kov. Po 1. světové válce bylo zlato jako platidlo nahrazeno papírovými měnami, po 2. světové válce se stalo jednou ze základních složek měnových rezerv států. 2) Au - chemický prvek, atomové číslo 79.
Zpětný leasing
Specifická forma leasingu, která je založena na možnosti zpětného odkupu věci (třeba auta), která je již ve vlastnictví klienta - zájemce o leasing.
Zůstatek
Úč. saldo - rozdíl mezi počátečním stavem a přírůstkem hospodářských prostředků (zdrojů) a mezi jejich úbytkem za určité období; zjišťuje se jako rozdíl mezi součty obou stran účtu. Má-li převahu strana má dáti, je zůstatek debetní (dlužnický), v opačném případě (převahu má strana dal) je zůstatek kreditní (věřitelský). Ze zůstatků účtů zjišťovaných ke konci období se sestavuje rozvaha.