menu icon

Kontokorent

Kontokorent

Každému se někdy může stát (a často se stává), že nevyjde s penězi a potřebuje svůj rozpočet navýšit o několik tisíc korun. Nebo víte, že vám brzy přijdou peníze z brigády, a chcete si již nyní pořídit notebook, který budete používat třeba i na usnadnění studia. V tom případě se vám bude hodit kontokorent.

Kontokorent je bankovní služba sjednaná k běžnému účtu klienta, která klientovi dovoluje čerpat z účtu peníze (tzv. kontokorentní úvěr), a to i tehdy, když na účtu nemá dostatečnou hotovost. Banka tedy klientovi v takovém případě operativně potřebné finanční prostředky půjčí a klient smí „jít do mínusu“.

Běžný účet se sjednaným kontokorentem se také označuje jako kontokorentní účet.

Hlavními parametry kontokorentu jsou úvěrový limit, tedy maximální částka, kterou banka klientovi tímto způsobem půjčí, úroková sazba, tedy cena takto vypůjčených peněz, a poplatky za sjednání a vedení kontokorentu. U kontokorentů není obvykle stanovena pevná splátka, klient je však povinen v určité době (zpravidla jeden rok) úvěr splatit, tedy se s účtem dostat „do plusu“. Poté smí opět kontokorentní úvěr čerpat dále, není-li smlouva o sjednání kontokorentu časově omezená. Pokud vás banka považuje za bonitního klienta, nabídne vám vyšší kontokorent. Na  začátku  bývá obvykle kontokorent nižší, protože se s ním musíte naučit pracovat. Je třeba si totiž uvědomit, že se jedná o půjčené peníze a ty se musí jednou (a to co nejdříve) vrátit.

Kontokorentní úvěr je jedním z nejdůležitějších a nejběžnějších krátkodobých úvěrů. Kontokorentní úvěr patří mezi neúčelové a nezajištěné úvěry. Proto s ním bývá spojena vyšší úroková sazba a někdy se platí i určitý poplatek z nevyužité částky při přečerpání účtu.

Mohou ho používat jak klienti – fyzické osoby, tak i podnikatelé na svých firemních běžných účtech.

Příklady výše kontokorentu pro studenty, majitele sporožirového účtu:

  • 5 tis. Kč - studenti prezenčního studia středních  škol
  • 15 tis. Kč - studenti prvního ročníku prezenčního studia na vyšší odborné a vysoké škole
  • 20 tis. Kč - studenti druhého a vyššího ročníku prezenčního studia na vyšší odborné a  vysoké škole

Čerpané prostředky musí být vyrovnány nejpozději do jednoho roku od prvního čerpání kontokorentu. V případě, že vyčerpané prostředky budou vyrovnány před uplynutím roční lhůty, je majiteli sporožirového účtu k dispozici opět celý úvěrový rámec.