menu icon

Platební karty

Platební karty

Platební karta je karta vydávaná nejčastěji bankou a její pomocí lze platit za zboží a služby u většiny prodejců, vybírat hotovost v bankomatech, případně využívat jiné služby, které bankomat nabízí (např. dobíjení kreditů na mobilních telefonech). Anglický název pro platební kartu je Payment Card.

Rok 1914 se považuje za zrod tzv. věrnostní platební karty. Roku 1950 byla vyrobena první univerzální platební karta.

Platební karty se dělí na dva základní druhy – debetní a kreditní.

Debetní platební karta je karta spojená se zůstatkem na běžném účtu. Klient může pomocí karty platit pouze do výše disponibilního zůstatku na tomto účtu. Jednoduše řečeno, když máte v bance na účtu peníze, můžete je čerpat pomocí platební karty. Používáte pouze své peníze a nejdete na účtu do dluhu.

Kreditní platební karta:kreditní platební karta} je karta, s níž je spojena možnost čerpání úvěru. Úvěrový limit kreditní karty je nezávislý na běžném účtu klienta; některé banky vydávají kreditní karty dokonce bez toho, aby u nich klient měl veden běžný účet. V tomto případě si peníze půjčujete a v určitém období je musíte bance vrátit.

Embossovaná platební karta je kromě elektromagnetického proužku (případně čipu), sloužícího k výběru v bankomatech a k placení u obchodníků pomocí elektronického terminálu, vybavena tzv. embossingem, tedy reliéfním písmem. To umožňuje platbu u obchodníků pomocí mechanické čtečky (tzv. imprinter neboli žehlička).

Lze s ní tedy platit v obchodech, které nejsou vybaveny elektronickým terminálem pro platby pomocí platebních karet, či v případech, kdy z nějakého důvodu selže elektronická komunikace prostřednictvím takového terminálu.

Charge karty – fungují obdobně jaké kreditní karty. Charge kartou však nenakupujete na úvěr. Při zúčtování, které je také stanovené k určitému datu (obvykle 14 - 30 dní), musíte splatit jednorázově celou dlužnou sumu. Z čerpané částky není účtován žádný úrok.

Charakteristiky platebních karet

  • vydávají se fyzickým osobám a podnikatelům, majitelům účtů s určitým zůstatkem na účtě, a to na základě písemné žádosti
  • platí se jimi v obchodech, hotelích, restauracích, u pumpy atd., nebo umožňují výběr z bankomatu
  • PIN osobní  identifikační číslo (z anglického Personal Identification Number). Jedná se o jedinečný identifikátor (obvykle čtyřmístné číslo), pomocí kterého je možné autorizovat vaši platební kartu při platbách a výběrech peněz z bankomatů

Součástí platební karty může být i cestovní pojištění, sleva na nákup zboží, další doplňková služby, vstup do VIP salonku na letišti apod. Významným klientům (VIP) nabízejí banky prestižní karty, třeba zlaté, platinové. Dnes banky nabízejí, že vám na vaši kartu přidají vaši fotografii, nebo fotografii vašeho oblíbeného zvířátka.

Používání platebních karet vyžaduje od držitele karty dodržování základních pravidel bezpečnosti, abyste zabránili jejího zneužití.

Bezkontaktní platební karty

Bezkontaktní platební karta spojuje tradiční způsob placení (vložení karty do terminálu u obchodníka nebo bankomatu) s novou bezkontaktní technologií (pouhé přiložení karty k terminálu). Nyní můžete u obchodníka platit snadno i velmi malé částky bez čekání. Při placení bezkontaktně u částek do 500 Kč nezadáváte PIN. U bezkontaktní transakce nad 500 Kč budete vyzváni k potvrzení platby zadáním PIN.

Bezkontaktně můžete platit u všech obchodníků, kteří mají prodejnu nebo terminál označen symbolem pro bezkontaktní platby PayPass.

Účtenku u bezkontaktní transakce do 500 Kč dostanete na vyžádání. U částek nad 500 Kč ji dostanete od obchodníka vždy.